Informacje
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
35-078 Rzeszów, ul. Hetmańska 120
Pracownia Diagnostyki Obrazowej
Pracownia rentgenowska mieści się na parterze przychodni WOMP i jest łatwo dostępna dla pacjentów zdrowych, chorych i niepełnosprawnych (winda w budynku i podjazd dla osób niepełnosprawnych przed przychodnią) i otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz.7.00 do 14.30.
W związku z zakupem nowego aparatu ultrasonograficznego ARIETTA S60 firmy Hitachi Ltd. od 10.06.2020r. istnieje możliwość odpłatnego wykonania następujących badań USG:
- USG J. BRZUSZNEJ,
- USG UKŁADU MOCZOWEGO,
- USG TKANEK MIĘKKICH (dołu pachowego, pachwinowego, dołu podkolanowego, policzka),
- USG JAM OPŁUCNOWYCH
- USG WĘZŁÓW CHŁONNYCH
- USG SZYI
- USG ŚLINIANEK
- USG TARCZYCY
- USG PIERSI
- USG JĄDER
Szczegóły, rejestracja pacjentów oraz cennik dostępne w Pracowni RTG pod nr telefonu 17-854-64-71 w godz. 7.15 – 14.15.
Odpłatne badania USG nie wymagają posiadania skierowania przez pacjenta.
W naszej pracowni wykonywane są badania z zakresu rentgenodiagnostyki konwencjonalnej stanowiącej jeden z podstawowych działów diagnostyki medycznej, szczególnie w grupie chorób mających największe znaczenie społeczne czyli urazy, nowotwory i choroby układu krążenia.
Radiografia pozwala na ocenę wielkości, zarysów i struktury wewnętrznej narządów i służy przede wszystkim do badań układu kostnego, narządów klatki piersiowej (szczególnie płuc) i układu moczowego.
Wykonujemy zdjęcia przeglądowe i celowane z obrębu:
- kończyny górnej i dolnej,
- kręgosłupa,
- czaszki,
- narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej.
Przyjmujemy skierowania ( bezwzględny wymóg ich posiadania ) do badań zlecanych przez: lekarzy medycyny pracy zatrudnionych w WOMP (badania okresowe, profilaktyczne i przy przyjęciu do pracy dla pracowników zakładów pracy i firm, które podpisały umowę z WOMP o wykonanie takich badań) ,
- lekarzy z Poradni Chorób Zawodowych zatrudnionych w WOMP (opiniujących i orzekających o chorobach zawodowych w zależności od narażenia zawodowego pracowników),
- lekarzy specjalistów: chirurga, urologa, okulisty, neurologa,i laryngologa przyjmujących w przychodni WOMP
- lekarzy medycyny rodzinnej (mających umowę z NFZ i przyjmujących w ramach WOMP),
- lekarzy z gabinetów prywatnych i z zewnątrz (nie posiadających umowy z WOMP – badania odpłatne – cennik usług w rejestracji rtg i sekcji finansowo-księgowej p.201).
Znaczną część działalności naszej pracowni stanowi wykonywanie badań rtg na potrzeby medycyny pracy.
Zadaniem jej jest kontrolowanie stanu zdrowia pracowników przy pomocy badań okresowych i profilaktycznych oraz poznanie wpływu na zdrowie człowieka wszelkich czynników związanych z pracą. W oparciu o poznanie tych czynników medycyna pracy dąży do ustalenia takich warunków pracy, które są najbardziej zgodne z możliwościami pracownika i do wyłączenia związanego z pracą ryzyka zawodowego tj. narażenia na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia w pracy zawodowej.
Można wśród tych czynników wyróżnić:
- czynniki mechaniczne (mogą być przyczyną urazu)
- czynniki fizyczne (ciśnienie, hałas, wstrząsy, wibracje, wilgotność, natężenie światła, promieniowanie cieplne, nadfioletowe, jonizujące, prąd elektryczny, ultradźwięki, temperatura, zapylenie pyłami związków nietrujących (pylice, pneumopatie),
- czynniki chemiczne lub fizykochemiczne (działanie trujących związków chemicznych, z którymi pracownik stryka się w czasie wykonywania pracy zawodowej).
Długotrwałe oddziaływanie któregoś w powyższych czynników na organizm pracownika może spowodować powstanie choroby zawodowej.
Orzecznictwo lekarskie w przypadku chorób zawodowych opiera się na wielu badaniach często także (w zależności od charakteru narażenia zawodowego) na badaniu rtg.