Czym jest Promocja Zdrowia w miejscu pracy?
„Promocja zdrowia to nauka i sztuka pomagania ludziom by zmieniali swój styl życia na sprzyjający ich zdrowiu”
M.P.O’ Donnell
W Polsce podobnie jak w innych państwach Unii Europejskiej głównym miejscem wdrażania programów zdrowotnych są zakłady pracy. Jest kilka powodów ku temu:
- Grupy pracownicze zorganizowane są w określone zespoły.
- Zespoły te znajdują się w konkretnych pomieszczeniach firmy, w ustalonych godzinach pracy.
- Łatwo więc jest zaplanować dla nich i przeprowadzić pewne działania prozdrowotne.
- Łatwo także koordynować przebieg działań.
- Wśród pracowników istnieją naturalne więzi wynikające ze wspólnie spędzonego w pracy czasu, przy wspólnych zadaniach, czy problemach.
- Istnieje możliwość bieżącej wymiany doświadczeń między uczestnikami programu w trakcie jego trwania i tworzenia się grup wsparcia koleżeńskiego.
- W każdym zakładzie można wyłonić lokalnych liderów promocji zdrowia cieszących się dużym autorytetem pośród załogi. Ich pozyskanie daje pewność powodzenia programu i realizacji jego celów w danej firmie.
- Ważne jest, że samo środowisko pracy często pozostaje nieobojętne dla organizmu, a w połączeniu z niezdrowym stylem życia decyduje nierzadko o znacznym ryzyku wystąpienia pewnych chorób (np. u palaczy pracujących w narażeniu na czynniki rakotwórcze wzrasta znacznie ryzyko nowotworów, zwłaszcza płuc).
Programy promocji zdrowia można zatem dostosowywać do potrzeb danego zakładu pracy, uwzględniając narażenie na czynniki szkodliwe.
Korzyści
Korzyści płynące z wdrożenia programu promocji zdrowia
Dla pracodawcy:
- poprawa relacji społecznych wśród pracowników
- zmniejszone koszty absencji chorobowej
- zmniejszone koszty związane z fluktuacją kadr
- budowanie dobrego publicznego wizerunku firmy
- pojmowanie przez pracodawcę zdrowia jako kapitału
Dla pracowników:
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób
- zwiększenie świadomości nt. właściwych zachowań prozdrowotnych
- wzrost odpowiedzialności za własne zdrowie i pojmowanie go jako wartości
- konsekwentne przestrzeganie kontrolnych badań lekarskich
Programy promocji zdrowia
Programy Promocji Zdrowia opracowane przez pracowników WOMP w Rzeszowie i realizowane w zakładach pracy i szkołach na terenie województwa podkarpackiego:
- Program „Twój głos w Twoich rękach”
- Program Ochrony Słuchu „Pokonać hałas”
- Program „Pracujemy bez stresu „
- Program „Ergonomia pracy i choroby układu ruchu”
Każdy zakład pracy może realizować swój program promocji zdrowia, dostosowany do potrzeb zdrowotnych pracowników i możliwości. WOMP wspólnie z pracodawcą i załogą firmy określi cele programu i sposób jego wdrożenia. Realizacja zakładowego programu promocji zdrowia będzie służyć wzmocnieniu publicznego wizerunku firmy, kreowanego przez zdrową załogę.
Kampania „Dzieciństwo bez przemocy”
WOMP w Rzeszowie – dołącza do kampanii społecznej
„Dzieciństwo bez przemocy”
Trwa ogólnopolska kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy”. Celem kampanii jest zapewnienie każdemu dziecku dorastania wolnego od przemocy.
Skala doświadczeń przemocy oraz wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży w Polsce jest ciągle wysoka, a krzywdzenie w dzieciństwie jest poważnym zagrożeniem rozwoju, zdrowia oraz bezpieczeństwa dziecka. Kampania ma na celu temu przeciwdziałać!
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z treściami na stronie: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/
Na szczególną uwagę zasługuje tu kurs skutecznego reagowania na przemoc, który można wykonać online: https://reaguj.powergam.com/
Zachęcamy także do wzięcia udziału w webinarach: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/lekcje-i-webinary/
Tematyka webinarów koncentruje się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach.
Kampania trwa do 19 listopada, do dnia w którym przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. W tym dniu w całej Polsce, podświetlone zostaną na czerwono najważniejsze i symboliczne budynki. Jest to symbol sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i apel o reagowanie i przeciwdziałanie przemocy wobec najmłodszych.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z Warszawy oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, której członkiem jest Fundacja PRO-FIL z Rzeszowa.
Partnerami ogólnopolskimi kampanii są: Rzeczniczka Praw Dziecka, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji, Ministra ds. Równego Traktowania, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, (tbc)
Koordynatorem kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy” w województwie podkarpackim jest Fundacja PRO-FIL.
Partnerami kampanii “Dzieciństwo bez Przemocy” w województwie podkarpackim są:
- Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
- Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej
- Podkarpacki Urząd Wojewódzki
- Urząd Miasta Rzeszowa
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie
- Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
- Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
- Podkarpacki Oddział Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie
- Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego
Cieszymy się, że możemy dołączyć do kampanii, która ma przeciwdziałać przemocy wobec dzieci. To jest nasz wspólny cel, który z dużym zaangażowaniem będziemy realizować. Chcemy zapewnić każdemu dziecku dorastanie bez lęku, a także wspierać dorosłych w reagowaniu na przemoc.
Program „Paszport zdrowej kobiety w profilaktyce chorób nowotworowych”
Projekt ‘Paszport zdrowej kobiety w profilaktyce chorób nowotworowych’ jest realizowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Pracy, Instytut Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera, Stowarzyszenie „Łódzki Klub Amazonka”, PBS Spółka z o.o. oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Rzeszowie i jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacje Społeczne.
Celem projektu jest włączenie profesjonalistów zajmujących się ochroną zdrowia pracujących w profilaktykę niektórych typów nowotworów poprzez opracowanie modelu działań profilaktycznych trwale zintegrowanego z opieką profilaktyczną uwzględniającą różne aspekty zdrowia pracowników. Aby zwiększyć skuteczność podjętej inicjatywy w działania profilaktyczne zostaną włączeni również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Innowacyjność projektu polega na kompleksowym podejściu do ochrony zdrowia pracowników oraz włączenia wszystkich służb do aktywnych działań na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia pracujących. Nacisk zostanie również położony na zwiększenie świadomości zdrowotnej poprzez stałą edukację, która jest nieodłącznym i niezwykle skutecznym elementem profilaktyki.